Proti větru ve Žiarské Dolině

Proti Větru ve Žiarské Dolině, Západní Tatry, 21-22. 12. 2015

 

 

 

 

 

 

Prosinec=zima...ale to už asi pro letošek neplatí! 

SPLIT-kamarádi (dále již jen „SPLK“) jsou nachystaní, ale jejich jediné možné aktuální využití je pronajmout si zimní stadión!

Jenže situace se náhle mění po středečním shlednutí reportu ze Západních Tater. Bohužel jsou tu ještě dva povinné večírky, takže možnost odjezdu je až v neděli v ranních hodinách. Nakonec tedy po dvou krátších dnech a delších večerech odjíždíme v neděli 3.00 ráno směr parkoviště Žiarská dolina/ústie. Na místo přijíždíme něco po 7.00, posbíráme materiál a vyrážíme. Přímo od auta se šlapat nedá, ale po 500m už jdou „SPLK“ ze zad a konečně je můžeme nazout!

Před 9.00 jsme již na chatě. Ubytování rychlé, ale delší pauza na občertvení. Lidí je zde celkem dost a všichni míří stejným směrem. Po 10.00 odcházíme směrem dolina, ale nakonec nemíříme s ostatníma na Terasu, ale směrem Žiarské sedlo. Čim výš šlapeme, tím víc sněhu. Tempo není nijak závratné, ale není se čemu divit:)
Na oběd jsme v sedle a jelikož trochu fouká, jdeme rovnou nahoru, směr Plačlivé. Již při jejím podcházení jsme si vybrali místo/linku pro sjezd a tak skoro hned po příchodu na vrchol složíme „SPLK“ a jedeme dolů. 
Nakonec je to lepší kličkovaná mezi kameny, jak jsme si mysleli a první prosincový firn máme za sebou! Dojedeme nakonec až na rozcestník a dáme menší pauzu. Odpočíváme déle než jsme chtěli a slunce se již pomalu začíná malovat do oranžova. Tak další plány necháváme na zítra a sjíždíme zpátky na chatu.

Zde někteří zakousnou nějaký ten přerovský chléb (ZUBR 11KA-)  a jak poslušní školáci jdeme po 20.00 bydlet. Neuvěřitelné, toto se stává opravdu jednou za…! :)
Ale vyplácí se, další ráno jde jasně poznat kdo se vyspal a kdo se do něj propil. Je pondělí a na chatě nás již moc nezůstalo. V 9.00 vycházíme jako první směr Terasa. Po 10.00 jsme již na slunci. Krátka pauza kousek pod Smutným sedlem a míříme směrem Hrubá kopa. Šlapeme skoro až do ¾ kopce, ale pak se už dost topíme a „SPLK“ jdou na záda. Opět na oběd jsme nahoře, ale lepší možnost sjezdu s lepším sněhem nám příjde mezi Hrubou kopou a jedním z vrcholů Trech kop. Máme čas a výhledy s inverzí jsou výborné, tak se ještě jdeme projít směrem Tri kopy. Po hodince kochání nás čeká přijemnější část a to sjezd. Opět se jedná o klasický prosincový firn, ale dokonce v druhé polovině sjezdu najdeme i nerozježděné místa. Sjíždíme zpátky pod Smutné sedlo a dáme opět pauzu. Není kam spěchat, slunce opaluje a my se nakonec rozhodujeme pro další výšlap, zpátky na hřeben a náš dnešní poslední žlab. 
Rychlost v rozhodování nám pomohl ještě klučina s lyžemi, který nám dokonce větší část výstupu prošlapal (DÍKY MOC!). Nakonec nahoře zjistíme, že je to kamarád kamaráda a tak dáváme pokec. Než dáme dohromady materiál, slunce se schovalo a my sjíždíme již v pomalu přicházejících mracích sněhu/dešti!
Na začátku sjezdu ještě s Madem ujede menší splazík a nám je jasný, že je přesný čas odjezdu! Na chatu dojíždíme rovnou až z hřebenu, ale tohle asi za pár dnů již nebude možné…
Na začátek sezóny super podmínky na rozhýbání se a každy vyškový metr si bude tělo v sezóně pamatovat. Nakonec snad jen jedno přísloví, které řekla jedna slečna na chatě: „LEPŠÍ KAŽDÝ ŠPATNÝ DEN NA HORÁCH, NEŽ V PRÁCI" :)

Proti Větru

 

18.1.2016 12:07

Tagy: Gara Splitboards, Proti Větru, Splitboard Tatry, splitboard výlet

0 pc
Basket: 0,00
0 pc